Bóg dał przykazanie „dzień święty święcić” nie po to, żeby nam utrudniać życie, ale żeby je uświęcić. Oderwanie się od codziennych zajęć jest darem dla każdego, danym po to, byśmy zadbali o relacje z Bogiem i bliźnimi.

Ogłoszenia:

  • Dziękujemy Wszystkim za tak liczne uczestnictwo w procesji Bożego Ciała. Szczególne podziękowanie dla rodzin, które przygotowały ołtarze przed swoimi domami oraz sąsiadom, którzy włączyli się w przygotowania. Dziękujemy orkiestrze „HEJNAŁ” i przedstawicielom stowarzyszeń oraz członkom OSP za obecność ze sztandarami i zabezpieczenie trasy procesji i wszystkim niosącym feretrony. Szczególne podziękowania kierujemy do dzieci sypiących kwiaty i dzwoniących dzwoneczkami, oraz rodziców za ich przygotowanie. Bóg zapłać Panu Grzegorzowi, naszemu organiście i służbie liturgicznej oraz wszystkim ludziom dobrej woli. Niech Pan obdarza Was Wszystkich i Wasze domostwa obfitym błogosławieństwem.
  • Przez Oktawę Bożego Ciała zapraszamy na Mszę Świętą wieczorną, po której jest procesja wkoło Kościoła.
  • W piątek Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, zapraszamy na uroczystą Mszę Święta, po której nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu, procesja wokół Kościoła podczas, której odśpiewamy Litanie do Najświętszego Serca Pana Jezusa, a następnie aby móc uzyskać odpust zupełny odmówimy akt wynagrodzenia Sercu Pana Jezusa. Z racji uroczystości nie obowiązuje abstynencja od pokarmów mięsnych – nie ma postu.
  • Przypominamy iż ten piątek jest pierwszym piątkiem miesiąca dla dzieci, które przystąpiły do pierwszej Komunii Świętej. Zapraszamy wszystkich wraz z rodzicami do spowiedzi i Komunii Świętej, aby kontynuować praktykę I-piątków, które rozpoczęli w dniu swojej pierwszej Komunii Świętej.
  • W sobotę od godziny 9.00 odwiedzimy naszych chorych z posługą sakramentalną.
  • Poświęcenie pól od godziny 19.45:
    • W poniedziałek – w Zagórzycach.
    • We wtorek – w Zdzięsławicach.
    • W środę – w Woli Więcławskiej.
  • + Naszą wspólnotę parafialna w minionym tygodniu opuścił śp. Marek Kawula z Zagórzyc. Pamiętajmy o nim i naszych zmarłych w modlitwach a szczególnie podczas Eucharystii.

W liturgii tego tygodnia:

  • Wsp. św.  Karola Lwangi i towarzyszy – w poniedziałek. 
  • Wsp. błogosławionego Michała Giedroycia  – we wtorek.
  • Wsp. św. Bonifacego biskupa i męczennika oraz bł. Małgorzaty Szewczyk – w środę.
  • Wsp. św. Norberta biskupa – we czwartek. Zakończenie oktawy Bożego Ciała. Po procesji Adoracja Najświętszego Sakramentu z racji I-czwartku.
  • Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – w piątek.
  • Wsp. Niepokalanego Serca Maryi – w sobotę.
  • Wszystkim solenizantom i solenizantkom tego tygodnia, składamy najlepsze życzenia obfitości Bożych darów, opieki Najświętszej Maryi Panny i św. patronów.

Zachęcamy do nabycia i czytania prasy katolickiej:

  • Gość Niedzielny min: Kiedy i dlaczego chrześcijanie zaczęli adorować Ciało Pańskie, a nie tylko spożywać?: Krzyż powinien zostać w przestrzeni publicznej!!! i Czy wystarczy być dobrym?
  • Niedziela min: JPII uczył nas wolności; Komu zależy, by Europa upadła?; Pokusa lepszego Kościoła; Prawda jest ciekawsza; Truskawki nie tylko na słodko i Jak odchudzić brzuch?.
  • Mały Gość na czerwiec: min: Patrz w serce; Bóg pierwszy oraz I gdzie to królestwo Boże?

Ogłoszenia dodatkowe:

  • W przyszłą niedzielę gościć będziemy przedstawicieli Wolontariatu Misji Salezjańskich – przed kościołem będzie składka do puszek na misje i potrzeby misjonarzy.
  • „Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych - poniżej.

 

 

Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych diecezji w Polsce obecni na konferencji pod kierownictwem Księdza Biskupa Wojciecha Osiala, Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP, wyrażają stanowczy sprzeciw wobec działań Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących szkolnych lekcji religii. Działania te układają się w pakiet zmian, które są jawną dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii.

 

Dyrektorzy podkreślają, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem, na drodze wzajemnego dialogu i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi. Konieczne jest zawsze wypracowanie porozumienia strony rządowej z władzami Kościoła i związków wyznaniowych. Wynika to z zapisów w Ustawie o systemie oświaty, Konstytucji RP oraz Konkordatu.  Jedynie na drodze dialogu i współpracy można właściwie troszczyć się o rozwój młodych pokoleń Polek i Polaków.   

 

1. Formą nierówności i niesprawiedliwego traktowania uczniów i nauczycieli religii jest wprowadzana przez Ministerstwo możliwość zwiększania grup poprzez łączenie uczniów z różnych klas i poziomów edukacyjnych: do 25 osób w klasach I-III i do 30 osób w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych. Nauczanie religii w grupach większych niż w przypadku innych lekcji ma charakter dyskryminacji i nie jest podyktowane dobrem ucznia. Ministerstwo planuje łączenie klas w grupy także bez uwzględniania wieku dzieci. Sytuacja, w której uczniowie z klas IV szkoły podstawowej znajdą się na jednej lekcji z uczniami klas VIII jest sprzeczna z wszelkimi zasadami psychologicznymi, pedagogicznymi i dydaktycznymi. Narusza to prawa ucznia, godność dziecka oraz krzywdzi je w procesie edukacji. 

 

2. Ministerstwo, pomimo licznych głosów sprzeciwu, bez żadnego porozumienia z Kościołem, podjęło decyzję, że ocena z religii od 1 września 2024 r. nie będzie wliczana do średniej ocen. W sposób rażący godzi to w podstawowe zasady dydaktyczne. Dziecko nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego jego wysiłek na lekcjach religii nie jest doceniony w ten sam sposób, jak w przypadku innych przedmiotów.

 

3. Zapowiadane przez Ministerstwo umieszczanie lekcji religii jedynie na początku i na końcu zajęć jest formą dyskryminacji, segregacji i nietolerancji wobec osób wierzących. Jest to krzywdzące wobec uczniów i ich rodziców.  Godzi również w podstawowe prawa nauczycieli religii, określone m.in. w Karcie Nauczyciela.

 

4. Dyrektorzy wyrażają sprzeciw wobec planów zmniejszenia ilości lekcji religii do jednej tygodniowo.  

Nauczyciele religii aktywnie uczestniczą w realizacji szkolnych programów profilaktyczno-wychowawczych na wszystkich płaszczyznach w społeczności szkolnej.  Uczą miłości bliźniego, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, dialogu, tolerancji, szacunku, kształtują postawy społeczne. Kształtują postawy proekologiczne, społeczne, dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego. Troska nauczycieli religii o rozwój emocjonalny, społeczny i duchowy przekłada się na kondycję psychofizyczną uczniów. 

Organizacja lekcji religii w przestrzeni szkolnej jest wypełnieniem konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania i nauczania religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami (art. 53, ust. 3 Konstytucji). Jest też dla rodziców ułatwieniem, gdyż często zapracowani, z wielką trudnością doprowadzaliby dzieci na zajęcia przy parafii.

Wprowadzanie zmian w organizacji lekcji religii w szkole odbywa się do tej pory bez wymaganego przez prawo porozumienia Ministerstwa ze stroną kościelną.  Państwo demokratyczne powinno respektować prawa wszystkich obywateli – zarówno wierzących, jak i niewierzących. 

Osoby odpowiedzialne za katechizację i szkolne nauczanie religii w Polsce proszą Rodziców i wszystkich ludzi dobrej woli o aktywne włączenie się w obronę obecności lekcji religii w polskiej szkole. Wysyłajmy do Ministerstwa nasz sprzeciw w tej sprawie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych

Stegna, 23 maja 2024 r.